Skoči na vsebino

Véronique Olmi : Bakhita

Podrobnosti knjige

Sodobni romani (20. in 21. st.)

Bakhita Véronique Olmi

Bakhita se ne spominja veliko iz svojega otroštva, še imena ne. Komaj sedem let je bila stara, ko so jo trgovci s sužnji odpeljali stran od staršev in sestre dvojčice ter ji nadeli ime, ki ga bo nosila vse življenje: Bakhita, kar v arabščini pomeni »srečna«.


Lastnost Vrednost
Založba Mladinska knjiga
Zbirka e-Roman
Prevod Janina Kos
Leto izdaje 2020
Strani 440
Jezik slovenski
Tip datoteke epub
ISBN 9789610156703

Izvodov na voljo:


  • Prost
  • Prost
  • Prost
  • Zaseden

    Še 3 dni 35 min in 6 sekund

Pokukaj v knjigo

Véronique Olmi: Bakhita
Véronique Olmi: Bakhita
Pokukaj v knjigo ...

Dolg opis

Bakhita se ne spominja veliko iz svojega otroštva, še imena ne. Komaj sedem let je bila stara, ko so jo trgovci s sužnji odpeljali stran od staršev in sestre dvojčice ter ji nadeli ime, ki ga bo nosila vse življenje: Bakhita, kar v arabščini pomeni »srečna«. Po letih trpinčenja in neizrekljivih grozot jo pri trinajstih letih kupi italijanski konzul v Kartumu in postane pestunja. Nekaj let pozneje s konzulovo družino odpotuje v Italijo – začne se tudi njeno duhovno potovanje od nekdanje sužnje do katoliške svetnice, ki kljub nepredstavljivo težkemu življenju najde svobodo, odpuščanje, mir in milino.

Véronique Olmi v presunljivem romanu, ki pritegne tako z napeto in ganljivo zgodbo kot z bogatim evokativnim jezikom, ponudi nov uvid v Bakhitino življenje. Bralca pritegne globoko v junakinjin svet nepredstavljive notranje moči in prožnosti, trmaste sle po življenju, sposobnosti, da kljub nepredstavljivemu lastnemu trpljenju na prvo mesto postavi druge in iz tega črpa življenjsko radost. Spodbuja k razmisleku o lastni zmožnosti odpuščanja in življenja brez zamer, hkrati pa ostro obsoja nasilje, ki so ga nad Bakhito zagrešili ne le njeni mučitelji, temveč tudi rešitelji.

Bakhita je postala simbol, ki so ga različne strukture in avtoritete izkoriščale za namene dokazovanja svojih načel, vpliva in moči. Institucije, ki so jo »osvobajale«, so v svoji nehumanosti opisane pronicljivo, ironično, včasih skoraj humorno. Njena zgodba razgalja samovšečnost in nečimrnost Evrope, njen odnos do drugih delov sveta in odpira vprašanje: je danes kaj drugače?

 

Véronique Olmi (1962) je priznana francoska igralka, pisateljica, scenaristka in dramaturginja, avtorica več izvrstnih gledaliških iger, kratkih zgodb in romanov. Bakhita je njen trinajsti roman. V Franciji je požel navdušene kritike številnih blogerjev in prepričal več literarnih žirij. Knjiga se je uvrstila med finaliste številnih literarnih nagrad in priznanj, med njimi tudi na listo štirih finalistov najprestižnejše francoske literarne nagrade Goncourt in Goncourtove nagrade študentov.


Povezane knjige


Stefan Hertmans: Vzpon
Stefan Hertmans: Vzpon
Stefan Hertmans
Vzpon
Heinrich Mann: Profesor Unrat ali Tiranov konec
Heinrich Mann: Profesor Unrat ali Tiranov konec
Heinrich Mann
Profesor Unrat ali Tiranov konec
Jodi Picoult, Jennifer Finney Boylan: Nori med
Jodi Picoult, Jennifer Finney Boylan: Nori med
Jodi Picoult, Jennifer Finney Boylan
Nori med
Hiro Arikawa: Maček gre na pot
Hiro Arikawa: Maček gre na pot
Hiro Arikawa
Maček gre na pot
Peter Handke: Moj dan v drugi deželi
Peter Handke: Moj dan v drugi deželi
Peter Handke
Moj dan v drugi deželi
Emil Filipčič: Premiera
Emil Filipčič: Premiera
Emil Filipčič
Premiera

Prijavite se na e-novice

Source