Dolg opis
»Kratke zgodbice o skoraj vsem na iskriv, likovno in literarno sproščen način pripovedujejo o izbranih trenutkih vsemirja, ki vznemirja človeka.«
MILAN DEKLEVA
»Punce, nadvse krivično je, da je bilo največ romantike na voljo pred več sto milijoni let, ko je nebo prekrivala velikanska luna, dan pa je pobralo po pičlih osemnajstih urah. In fantje, čemu samo čas ostaja večno mlad? Ali res? Zgodbice o skoraj vsem so dovolj kratke. Nič bat. Le premalo jih je. Čestitke avtorjema!«
JANJA VIDMAR
»Sašo Dolenc je tokrat presegel samega sebe! V osemnajstih zgodbicah, dolgih povprečno 677 besed, nam je razložil vse od dinozavrov do zdrave prehrane. Manjkalo je samo še 60 preglednih podob, ki jih je mojstrsko zrisal Arjan Pregl. Bravo, fanta; še nekaj takih žepnih knjižic, pa ne bomo več googlali, ampak samo še dolencali oziroma pregledovali. Če bi bil edini brodolomec na otoku in bi s sabo imel le tole knjigo, švicarski nožek in steklenico, bi v morje vrgel steklenico s sporočilom: ‘Bodite brez skrbi, imam vse, kar potrebujem’.«
CIRIL HORJAK – DR. HOROWITZ
Predgovor: Na odru sveta
Kratke zgodbice o skoraj vsem Saša Dolenca in Arjana Pregla so vznemirljiva in prijazna knjiga, namenjena mladim zvedavcem. Mladim ljudem, ki so se jih dotaknile skrivnosti sveta in bi si jih radi razjasnili. V tem smislu so sirenski klici znanosti, ki nas vodijo na oder sveta. Znanosti nas kličejo k spoznavanju in znanju. S pomočjo znanja nam stvari postanejo znane. S tem da nam stvari postanejo znane, ne prekinemo skrivnostne igre sveta in naše vloge v njej. Odgovori vedno sprožijo nova vprašanja in igra med zrenjem sveta in našim osebnim zorenjem se odvija naprej. Znanosti nam pomagajo, da laže iščemo zastrte, še neprehojene poti spoznavanja. Odpirajo vrata v temne izbe vesolja in duše. Vsaka vrata, ki jih odpremo, presvetlijo prej neznane stvari in bitja v sobah. Iz teme preženejo strahove nevednosti in na nov način obarvajo našo zavest. Iz teme preženejo predsodke in zablode, ki zastirajo človekov pogled, zato bistrijo misli in vzburjajo čustva.
Oder sveta, na katerem se odvija detektivka življenja, postaja vse večji in razkošnejši. Naključja prinašajo usodna spoznanja, iskrice bistroumnih trenutkov zanetijo požare družbenih prevratov, želja po razumevanju napolni srca s trmasto voljo in močjo. V dvojni vijačnici časa in prostora, ki prepleta vesolje in naše celice, potujemo na krilih domišljije in sle po resnici. Ne potujemo k popolnosti, ampak k polnosti sveta in na tej poti spoznavamo, kako je vse prežeto z vsem. Na odru sveta ni majhnih in velikih vlog in vsi, ki sodelujemo v igri življenja, smo ustvarjalci in režiserji lastnih dejanj. Naše kretnje, spoznanja in besede oblikujejo tudi soigralce na brezmejnem odru sveta, zapletajo in razpletajo potek zgodbe, včasih tako presenetljive, da spominjajo na sanje. Kratke zgodbice o skoraj vsem na iskriv, likovno in literarno sproščen način pripovedujejo o izbranih trenutkih vsemirja, ki vznemirja človeka. Zastor sveta je dvignjen. Nihče ne ploska, ker smo vsi v igri.
Milan Dekleva